3 TIPY, JAK SI NAJÍT PRÁCI POMOCÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ | Absolvent.cz

3 TIPY, JAK SI NAJÍT PRÁCI POMOCÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Sociální sítě už dávno neslouží jenom pro zábavu. Pokud je umíte chytře používat, můžete si díky nim najít své vysněné zaměstnání.

Tradiční on-line portály s přehledem volných pracovních pozic už dnes nepředstavují jedinou cestu, jak si na internetu najdete práci.

Sociální média vám pomohou vybudovat si dobrou profesní pověst a pracovní vztahy, které budou přínosem pro vaši kariéru.

Jak na to?

1.NEŘÍKEJTE A NEUKAZUJTE VŠE

Co tím myslíme? Zkrátka udržujte některé věci v soukromí.

Zaměstnavatelé a náboráři v současné době sociální sítě běžně využívají při hledání nových zaměstnanců.

Proto si dejte pozor, aby na vašem Facebookovém či jiném profilu nenašli nic, co by vám mohlo kariérně uškodit. A ohlídejte si všechno – zveřejněné fotografie, videa i osobní údaje.

Profilová fotka z toalety, na které sedíte na záchodové míse, vyplazujete jazyk a snažíte se působit dojmem pacienta psychiatrické léčebny, může vašim přátelům připadat vtipná. Ale potenciálního zaměstnavatele s největší pravděpodobností odradí, mírně řečeno.

Video z bujaré oslavy vašich posledních narozenin, kde se opilí válíte v kaluži vlastních zvratek, zatímco se vám vaši podnapilí přátelé smějí, taky raději smažte.

A napsat si do svých osobních informací, že jste „chorobný flákač“, „milovník thajského porna“ nebo „mistr světa v gaučinku“ asi také nebude to pravé ořechové.

Jednoduše přijměte fakt, že se na váš profil jednou pravděpodobně podívá zaměstnavatel, u kterého se budete ucházet o práci – a podle toho své profily na sociálních sítích uzpůsobte. A pokud si nevíte rady, pomůže vám jednoduchá otázka, na kterou se zeptejte sami sebe: jakým dojem chci vzbudit?

2.PŘEDVEĎTE SVŮJ TALENT

Sociální média vám pomohou vykřičet vaše dovednosti do světa.

Jste nadějný grafik nebo ilustrátor a máte ambici se touto prací živit? Jděte s kůží na trh a začněte své výtvory prezentovat na Instagramu. Možná jste vášnivý fotograf – i v tomto případě byste měli být na Instagramu jako doma. Nebo svou kreativitu ukažte na platformě Snapchat.

Píšete vlastní blog nebo přispíváte do magazínů? Sdílejte své články na Facebooku.

A při tom všem rozhodně nezapomínejte na profesní síť LinkedIn, kde náboráři ustavičně loví nadějné talenty napříč všemi obory.

Jednoduše používejte sociální sítě ve prospěch svého kariérního směřování. A možná se vám pak jednoho dne stane, že vás nějaký zaměstnavatel osloví sám od sebe.

3.SPOJTE SE

Navažte prostřednictvím sociálních sítí spojení s náboráři ve vašem odvětví.

Díky tomu se mnohem snadněji dostanete do jejich hledáčku. Také získáte příležitost s nimi promluvit a sdělit jim jasnou představu o pracovní pozici, kterou aktuálně hledáte. Tím pádem budete získávat pouze skutečně relevantní nabídky.

Stejným způsobem se můžete spojit nejenom s headhuntery, ale přímo se samotnými zaměstnavateli. Dovede vás to do popředí jejich pozornosti.

Sociální média vám poskytnou platformu, na které máte šanci udělat dobrý dojem ještě před prvním setkáním – a tím pozitivně ovlivnit jeho průběh.

A nezapomínejte ani na kolegy v oboru. Na Facebooku existuje množství skupin, které sdružují specialisty v konkrétním oboru. V těchto skupinách můžete získat cenné rady a vedení správným směrem. Zaměstnavatelé o těchto skupinách samozřejmě vědí a zveřejňují v nich pracovní nabídky – tudíž i to může být cesta, jak získat vytouženou práci.

Není pochyb o tom, že sociální sítě významně mění fungování trhu práce. Nebuďte včerejší a naskočte si i vy – dříve, než vám ujede vlak.

Zdroj: Jobs and Careers (upraveno)

www.pixabay.com

Články ze stejné kategorie

A je to tady..První dny v nové práci!

Co teď? Ničeho se nebojte, třikrát se zhluboka nadechněte a vykročte pravou nohou. Začátky jsou stresovým obdobím pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte za motýli v břiše stydět.

Progresivní obory

Každý student si klade otázku, kterému oboru se nadále věnovat, aby si zajistil co nejlepší budoucnost. Který obor je tím pravým? Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá a jednoznačná.