NAORDINUJTE SI DIGITÁLNÍ DETOX OD VIRTUÁLNÍCH SÍTÍ | Absolvent.cz

NAORDINUJTE SI DIGITÁLNÍ DETOX OD VIRTUÁLNÍCH SÍTÍ

Umíte si představit den bez chytrého telefonu a počítače? Většině lidí při této představě vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Nebýt 24 hodin on-line? Neexistuje. Obejít se bez telefonu? Nemožné. „Co kdyby někdo volal?“

ŽIVOT BEZ APLIKACÍ

Jen si představte, o co všechno byste byli ochuzeni. Co byste museli zvládnout jinak, než jste zvyklí. Žádné informace až pod nos. Žádná navigace v telefonu. Museli byste hledat v knihách, v telefonních seznamech, jízdních řádech, na úřadech nebo na informacích.

Představte si třeba cestování vlakem. Potřebujete se dostat z místa A do místa B. Spojení si zjistíte velmi rychle a snadno na internetu či v aplikaci. Ale bez telefonu a počítače? Museli byste na nádraží studovat jízdní řády a hlídat si návaznost spojů.

OTROCI ZÁVISLOSTI

Jsme závislí na vyspělých technologiích, které nás dokonale ovládly. Zpohodlněli jsme. Všechno si můžeme snadno najít a obstarat na internetu. Když budeme chtít, nemusíme vytáhnout paty z domu. Objednáme si donášku jídla, nakoupíme na e-shopu, pokecáme na chatu s kamarády, zabavíme se u počítačových her nebo stáhnutého filmu. Místo milostných hrátek s partnerem dáme přednost virtuálnímu sexu s anonymním člověkem.

DĚTSTVÍ NA SÍTI

Doba nepoznamenala jen dospělé. Rozhlédněte se venku kolem sebe. Ve velkých městech nejspíš nepostřehnete, že se z ulic vytratily hrající si děti. Na malých městech a vesnicích vás bijí do očí zahrady a hřiště bez dětí. Dříve děti přišly ze školy domů, odhodily tašky u dveří a utíkaly ven. Doma se zdržovaly minimálně. Měly kolem sebe spoustu kamarádů, stále měly co dělat. Většina dnešních dětí prožije den ve virtuálním světě nebo u počítačových her. Jaké budou jejich vzpomínky na dětství?

NÁŠ ZÁJEM SE SCVRKL NA POČÍTÁNÍ KLADNÝCH INTERAKCÍ NA SÍTI

V dnešní uspěchané době jsme si zvykli na to, že jsme skoro všichni neustále na příjmu. Díky sociálním sítím máme slušný přehled o tom, co kdo dělá, kdo s kým chodí, kam jezdí na dovolené a jaká jsou jeho děti zlatíčka.  Můžeme být ve spojení s celým světem. Všichni jsou našimi přáteli. Tetelíme se blahem, když nám u příspěvku přibývají lajky. Jsme naštvaní, když nikdo nereaguje na náš nový post. Bohužel nám uniká, že podstatný život nám protíká mezi prsty.

JAK Z TOHO VEN?

Naordinujte si pravidelný detox od virtuálních sítí, odpojte se od telefonu. Připravte se, na to, že to bude těžké. Nemusíte hned házet telefony do koše. Jen se s ním naučte lépe zacházet. Je to váš pomocník, ne přítel, ani milenec. Je to studená kovová krabička, která vám má sloužit. Přistupujte k mobilům a PC jako ke služebníkům. Nejspíš byste je nechtěli mít celý den za zadkem. Proto odkládejte aspoň večer své chytré plíšky z ruky. Odpočiňte si od cizích životů i zaručených veledůležitých zpráv a užívejte si reálného života. Povečeřte s rodinou, popovídejte si, užijte si svých koníčků. Když nebudete mít odvahu zmáčknout tlačítko „vypnout“, ztište aspoň zvonění.

SEJDE Z OČÍ, SEJDE Z MYSLI

  • Když nebudete mít odvahu zmáčknout tlačítko „vypnout“, ztište aspoň zvonění
  • Neberte si mobil do ložnice
  • Vypněte si notifikace
  • Schovávejte si mobil do šuplíku
  • E-maily vyřizujte jednou denně
  • Když s vámi někdo mluví, nekoukejte na monitor, ale dívejte se dotyčnému do očí

PROČ PODSTOUPIT DIGITÁLNÍ DETOX?

Zažijete příval energie, kterou získáte díky tomu, že se dáte do klidu. Neustále žít v napětí a ve stresu je totiž velmi vyčerpávající. Zdraví máme všichni jen jedno. I to duševní.

Články ze stejné kategorie