Jak se Bill Gates snažil rozluštit kód Steva Jobse | Absolvent.cz

Jak se Bill Gates snažil rozluštit kód Steva Jobse

Jeden hipík, druhý vědátor. Spolupracovali, i se soudili. Oba začínali v garáži hledat kódy, jak dobýt svět IT. Stáli u zrodu dvou největších světových počítačových firem. Co je spojovalo a co je rozdělovalo?

V garáži zrají jablka i operační systémy

Bill a Steve byli stejně staří. Narodili se v roce 1955. V sedmdesátých letech si každý založil vlastní firmu zaměřenou na vývoj počítačů a programovacích jazyků. Ale jejich osobnosti snad nemohly být rozdílnější.

Steve žil v neustálém pohybu, a svoji kariéru založil na kreativitě. Užíval si života, byl nespoutaný, ale také konfliktní. Se svými dlouhými vlasy připomínal hipíka.

Bill nejraději seděl u počítače, a vymýšlel nové programy. Vše řešil pragmaticky a systematicky. Tichý, s brejličkami na nose, působil jako klasický vědátor.

Přesto se tak různé osobnosti na své cestě byznysem potkaly. Jejich spolupráce položila základ rozvoje IT technologií pro běžné uživatele. Billův Microsoft byl první dodavatelem softwaru pro budoucí Stevův Mac, první osobní počítač v historii.

Kamarádi i rivalové. Zdroj obrázků

Jejich neutuchající touha vymýšlet nové věci a schopnost prosadit se s nimi na trhu, je postavila proti sobě.

Souboj pana Appla s panem Microsoftem

Poměrně dlouhou dobu si byli vzájemně těmi největšími rivaly. Apple se proslavil mnoha svými reklamami. Velká část z nich byla postavena právě na této rivalitě.

„Hello, I am Mac. And I am PC.”

Krátké skeče reklamy z dílny Applu ukazují výhody Macu oproti PC s Windows. Zdroj obrázku

Jejich konflikt nakonec vyústil v soudní řízení. Začalo to, když Microsoft 1. listopadu 1987 vydal Windows 2.0, a avizoval vydání Wordu a Excelu, které budou tento zbrusu nový systém využívat. Apple bez jakéhokoliv varování zažaloval 17. března 1988 Microsoft pro porušení svých autorských práv.

Už 25. června 1989 však soudce rozhodl, že ze 189 bodů obžaloby je 179 neplatných. Zbylých deset nárokovaných prvků duševního vlastnictví je natolik obecných, že je prostě nelze považovat za výlučné – je to stejné, jako by se Apple pokoušel patentovat princip kliky od dveří. V srpnu 1993 byla celá pře s konečnou platností rozhodnuta ve prospěch Microsoftu.

Jak šel čas jejich spolupráce i rozepří

Jeden bez druhého ani ránu

Ani po mnoha letech nedokázal Steve Billa uznat. Když mu řekli, kolik dolarů Bill přispívá na charitu, jen odsekl, že se mu to dobře dává z peněz, které ukradl. Steve nikdy nedal na charitativní účely ani dolar.

V roce 2004 Stevovi diagnostikovali rakovinu. S nemocí bojoval až do roku 2011. Ještě před jeho smrtí si Steve a Bill k sobě přece jen cestu našli. Poté, co Gates odešel z Microsoftu, scházeli se víc, a vedli spolu mnoho zajímavých rozhovorů o budoucnosti. Když byl Steve na smrtelné posteli, přijel s ním Bill strávit aspoň pár chvil.

Vztah mezi nimi nebyl idylický. Možná by však bez jejich rivality nikdy nevznikl osobní počítač, jak ho dnes znají a používají miliony lidí.

„Nebyli jsme ve válce, není potřeba nastolit mír ani si nic odpouštět. Vytvořili jsme skvělé produkty, a konkurence byla vždy pozitivní věc,” uzavřel jejich vztah Bill Gates.

Články ze stejné kategorie

Potraviny vhodné při studiu

Aby mohlo tělo, včetně našeho mozku správně a naplno fungovat musíme mu dát dostatek kvalitního paliva. Když do benziňáku natankujete naftu, moc daleko s ním nedojedete.