Vyvarujte se nástupu do nesprávné firmy. Proklepněte si zaměstnavatele dřív, než nastoupíte | Absolvent.cz

Vyvarujte se nástupu do nesprávné firmy. Proklepněte si zaměstnavatele dřív, než nastoupíte

Nesprávná firma neznamená, že je špatná. Jen pro vás nemusí být nejvhodnější. Máte rádi neformální prostředí a z utažených kravat se vám dělá špatně? Nehlaste se o práci tam, kde padnoucí oblek patří k předepsané firemní kultuře. Podobné to bude i v případech týmových hráčů, kteří rádi tráví s kolegy čas nejen v práci, ale i ve svém volnu. Nebudou spokojení ve firmě, která podporuje individualismus a na budování přátelských vztahů na pracovišti si nepotrpí.

Člověk tráví v práci podstatnou část dne. Je dobré vědět, co chcete i co nechcete. Zvažte svoje priority a podle nich pak hledejte práci svých snů.

Jdete na pohovor? Mějte oči otevřené a dobře poslouchejte

Na přijímacím řízení se k vám chovají neurvale, nechají vás bez vysvětlení čekat na chodbě, a ještě si něco potají šuškají? Rovnocenné chování nečekejte ani po nástupu do práce.

Zarazilo vás, že personalista se moc nevyptává a spíš se vám snaží pracovní pozici „prodat“? Zbystřete. Možná jste v krátké době na danou pozici už několikátý. Pokud se v práci střídají zaměstnanci jako na běžícím pásu, smrdí to průšvihem. Šikana na pracovišti, neurvalý šéf, nebo lidé nedostávají výplatu? Těžko říct. Prolustrujte pověst firmy na internetu i mezi svými kamarády.

Můžete nakouknout do kanceláře?

Mrkněte na budoucí místo, kde budete sedět. Jak na vás působí?  Je to ponurá a nevlídná místnost, kam se vám nechce vkročit? Nebo naopak vypadá tak, že máte chuť sednou si za stůl a začít pracovat? Co světlo? Je dostatečně prosvětlená denním světlem, nebo budete celou pracovní dobu sedět pod zářivkami?

Nejlepší reference o atmosféře na pracovišti vám dají ti, kdo ve firmě pracují nebo pracovali. Rozhoďte sítě se ve svém okolí a zjistěte si, kdo z vašich známých má s firmou zkušenosti. Poptejte se na všechno, co vás zajímá.

  • Platí včas?
  • Je problém, když potřebujete s dítětem k lékaři?
  • Šéf je nervák, nebo kliďas?
  • Jaké je pracovní ovzduší?
  • Panují mezi lidmi na pracovišti dobré vztahy?

To jsou všechno otázky, které vám umožní, abyste si udělali obrázek o společnosti ještě před podpisem pracovní smlouvy.

Články ze stejné kategorie

A je to tady..První dny v nové práci!

Co teď? Ničeho se nebojte, třikrát se zhluboka nadechněte a vykročte pravou nohou. Začátky jsou stresovým obdobím pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte za motýli v břiše stydět.

Progresivní obory

Každý student si klade otázku, kterému oboru se nadále věnovat, aby si zajistil co nejlepší budoucnost. Který obor je tím pravým? Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá a jednoznačná.