Největším zaměstnavatelem na světě je stát | Absolvent.cz

Největším zaměstnavatelem na světě je stát

Ukončili jste vysokou školu a váháte, jestli si máte hledat práci u soukromé firmy, nebo zkusit štěstí ve státní správě? Jaké má výhody a nevýhody pracovat u největšího zaměstnavatele v České republice?

Největším zaměstnavatel na světě je armáda USA

Podle Světového ekonomického fóra je největším zaměstnavatelem na světě ministerstvo obrany USA se svými 3,2 miliony zaměstnanců.

Neztratit se v davu. Americká armáda má více než 3 miliony zaměstnanců. Zdroj obrázku

Druhé místo zaujímá Čínská lidová osvobozenecká armáda s personálem 2,3 milionu osob. Na třetí příčce se v tomto srovnání umístila firma Wal-Mart Stores Inc., která vyplácí mzdu 2,1 milionu lidí. Společnost McDonald’s Corp. se se svými 1,9 miliony pracovníků umístila na čtvrté pozici.

V České republice vede armáda úředníků

Ze státního rozpočtu je v Česku placeno 445 tisíc lidí, jejich platy činí celkem 162 miliard korun. Dalších 375 tisíc lidí zaměstnávají kraje a obce. Od roku 2013 přibylo jen v centrální státní správě 30 tisíc zaměstnanců.

Téměř jeden milion, tedy jedna čtvrtina všech zaměstnanců v České republice pracuje pro stát, místní samosprávy a jejich příspěvkové organizace.

Největší skupinu státních zaměstnanců tvoří učitelé a další zaměstnanci ve školství. Celkem jich je 227 tisíc, a představují tak polovinu lidí placených z centrálního rozpočtu. Druhou největší skupinou jsou policisté, celníci a pracovníci vězeňské služby. Těch v Česku pracuje přes 54 tisíc. Na třetím místě je pak profesionální armáda, kde pracuje zhruba 24 tisíc.

Klídek a pohoda, práce pro stát. Zdroj obrázku

Platy ve veřejné správě jsou určovány na základě platových tabulek pro státní zaměstnance.

Být či nebýt úředníkem

Státní správa a státem spravované a vedené firmy, zaměstnávají nejvíce lidí ve světě i v České republice. Většinou lidé v rámci státní správy, hledají stabilní zaměstnání, jistý plat a dlouhodobou pracovní smlouvu. To vše jim práce ve státní správě nabídne.

Nenabídne jim však mnoho svobody rozhodování a možnosti sebevzdělávání. Není tu prostor pro kreativitu a netradiční přístupy k řešení pracovních úkolů.

V zahraničí, například ve Švýcarsku, je stát se státním zaměstnancem nejvyšší metou kariéry. Systém státní správy u nás usiluje o to, aby to tak jednou bylo i u nás.

Samá pozitiva a sociální jistoty, nebo svoboda a víc peněz?

Při rozhodování, jestli pracovat ve státní správě, se hlavně zamyslete nad tím, co od svého budoucího zaměstnání očekáváte. Jestli hledáte spíš klid, jasně daná pravidla, a po skončení pracovní doby padla, jděte do toho. Chcete-li ve svém budoucím zaměstnání uplatnit svou kreativitu, nevadí vám pracovat přesčas a máte rádi akci, pak si hledejte práci jinde.

Články ze stejné kategorie

A je to tady..První dny v nové práci!

Co teď? Ničeho se nebojte, třikrát se zhluboka nadechněte a vykročte pravou nohou. Začátky jsou stresovým obdobím pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte za motýli v břiše stydět.

Progresivní obory

Každý student si klade otázku, kterému oboru se nadále věnovat, aby si zajistil co nejlepší budoucnost. Který obor je tím pravým? Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá a jednoznačná.