7 tipů, jak zazářit na přijímacím pohovoru | Absolvent.cz

7 tipů, jak zazářit na přijímacím pohovoru

Pokud vás zaměstnavatel pozval na přijímací pohovor, věřte, že je to skvělá zpráva. Obvykle totiž o danou pozici projeví zájem desítky až stovky uchazečů. Nenechte si proto tuto příležitost ujít a věnujte pohovoru dostatečnou přípravu. A dodržujte několik základních zásad, díky kterým uděláte dobrý dojem.

1. Dochvilnost

Přijďte včas. Možná vám to přijde jako samozřejmost, opak je ale pravdou. Mnoho uchazečů si s dodržováním smluvené hodiny neláme hlavu. Tím však okamžitě přicházejí o sympatie zaměstnavatele. Kromě toho dávají najevo, že jim na pracovním místě vlastně ani tolik nezáleží. Předem si proto zjistěte, kde přesně se budova firmy nachází a jak dlouho vám zabere cesta. Počítejte s dostatečnou rezervou a na místo se dostavte ideálně 5-10 minut před začátkem pohovoru, ať si v klidu stihnete vydechnout, upravit se nebo odskočit na toaletu.

2. Zdvořilost

Před začátkem pohovoru si nezapomeňte vypnout mobilní telefon. Ani žvýkačka nemá v puse co dělat. Při příchodu do místnosti nahlas a s úsměvem pozdravte. Natrénujte si stisk ruky, aby nepůsobil jako leklá ryba nebo naopak drtil kosti. Během pohovoru se přirozeně usmívejte, dívejte se personalistovi zpříma do očí, naslouchejte a neskákejte mu do řeči.

3. Upravenost

Svým zevnějškem vyjadřujete svou osobnost. Rozmyslete si proto dopředu, jaký outfit zvolíte, a pro jistotu ho ještě jednou pečlivě vyžehlete. Příliš výrazné doplňky i těžký parfém nechejte doma, oblečte se vkusně, ale střídmě. Dámy by měly zvolit lehké nalíčení a přirozený účes. Nejdůležitější ale je, abyste se cítili přirozeně a pohodlně.

4. Pozitivní přístup

Po celou dobu pohovoru buďte příjemní, milí a nešetřete úsměvy. Ale i zde platí pravidlo „všeho s mírou“. Přílišná žoviálnost působí nepřirozeně a plusové body vám rozhodně nenažene. Stejně tak je tomu i u projevu vašeho sebevědomí. Dejte najevo, že si věříte a jste pro danou pozici vhodným kandidátem. Na chvástavé řeči a nafukování vašich pracovních úspěchů však rovnou zapomeňte.

5. Prezentace

Odpověď na položené otázky vždy rozveďte do více než jen pár slov. Mluvte ale vždy k věci a vyhněte se naopak obšírnému a zdlouhavému monologu. Používejte spisovnou češtinu a zřetelně vyslovujte. Vsaďte také na upřímnost. Případné zveličování vašich znalostí by stejně dříve nebo později vyšlo najevo a jen by vám uškodilo. Pokud proto nemáte zkušenost s některou z požadovaných dílčích činností, nebojte se to přiznat a dodejte, že se ji brzy doučíte samostudiem. Dáte tak najevo svou motivaci a odhodlání učit se novým věcem.

6. Znalosti

Znalosti vyžadovaného počítačového programu nebo zkušenosti s podobným pracovním místem máte uvedeny v životopise. Přesto si v hlavě sesumírujte ty hlavní, které chcete vypíchnout a rozmyslete si, jak je v kostce popíšete. Nezapomeňte si ale také zjistit co nejvíce informací o firmě, do které se hlásíte. Měli byste být schopni říct pár slov k její historii, oblastem působení a vyjmenovat generálního ředitele a nejdůležitější manažery. Připravte si také odpověď na obligátní otázku, proč chcete pracovat právě zde.

7. Zájem

Projevujte skutečný zájem o práci v dané společnosti a na nabízené pozici. Pečlivě personalistovi naslouchejte a ptejte se na doplňující otázky. Z pohovoru by si jednak personalista měl odnést kompletní přehled o vás, ale i vám by mělo být jasné, co daná práce obnáší a zda by vás skutečně bavila. Nebojte se zeptat, na fungování pracovního týmu, firemní kulturu nebo aktuální dění ve firmě. Měli byste také vědět, jaký plat a benefity na vás čekají. Vyčkejte ale, až personalista toto téma nahodí jako první.

Berte na vědomí, že v práci trávíte značnou část svého času. Měla by vás proto naplňovat a být úměrná vašim schopnostem a znalostem. Také firemní kultura a aktivity firmy by měly souznít s vašimi osobními hodnotami a přesvědčením.

Přečtěte si také, s jakými typy pohovoru se můžete setkat a co vás čeká při přijímacím řízení.

Články ze stejné kategorie

A je to tady..První dny v nové práci!

Co teď? Ničeho se nebojte, třikrát se zhluboka nadechněte a vykročte pravou nohou. Začátky jsou stresovým obdobím pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte za motýli v břiše stydět.

Progresivní obory

Každý student si klade otázku, kterému oboru se nadále věnovat, aby si zajistil co nejlepší budoucnost. Který obor je tím pravým? Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá a jednoznačná.