5 PŘÍPADŮ, KDY JE PROKRASTINACE UŽITEČNÁ | Absolvent.cz

5 PŘÍPADŮ, KDY JE PROKRASTINACE UŽITEČNÁ

Cítíte pocit viny, když prokrastinujete? Pak je tento článek přímo pro vás. Možná vám to teď přijde bláznivé, ale i odkládání povinností může být někdy ku prospěchu.

Buďte v klidu. Všichni někdy prokrastinují. Jenom ne všichni to přiznají.

PROKRASTINUJTE SMYSLUPLNĚ(JI)

Třeba vás alespoň trochu ukonejší následující zajímavost. Slavní a úspěšní novináři i spisovatelé přiznávají, že se celý den flákají a psát začínají až v době, kdy většina pracujících uléhá do postele. Takže téma prokrastinace se týká i těch nejúspěšnějších z nás, u kterých byste to možná ani nečekali. To jenom Elon Musk doteď neví, že takové slovo vůbec existuje.

Zbavte se pocitu viny a naučte se prokrastinovat smysluplně(ji). I když nepracujete na úkolech, na kterých byste zrovna měli, neznamená to, že své nicnedělání nemůžete proměnit v něco smysluplného.

Kdy se prokrastinace může vyplatit? Co dělat, aby se odkládání povinností nestalo jen promrhaným časem?

1.SEZNAMTE SE S NĚKÝM NOVÝM

Čeká vás zkouška, ale ať děláte, co děláte, nemůžete se přinutit k učení? Máme pro vás návrh. Co takhle zajít s ostatními studenty na kávu?

Utužíte své vysokoškolské vztahy a třeba vám pak někdo za ten příjemně strávený čas naposílá nějaké taháky.

2.UDĚLEJTE NĚCO PRO SVÉ ZDRAVÍ

Víte, co nejhoršího můžete udělat, když odkládáte své povinnosti? Ležet v posteli a vyčítat si to.

Zajděte se raději ven proběhnout nebo si udělejte návštěvu fitness centra. Uděláte dobrou službu svému zdraví a budete mít ze sebe dobrý pocit. A třeba vám to vlije novou energii do žil a až se vrátíte, s chutí se vrhnete do všeho odkládaného.

3.PŘEČTĚTE SI NĚCO ZAJÍMAVÉHO

Když vám učebnice zrovna nevoní, nemusíte kvůli tomu hned zavrhnout četbu jako takovou. Přečtěte si nějaký poučný článek. Třeba o tom, jak smysluplně prokrastinovat.

Zajímavá a obohacující četba není nikdy promarněný čas.

4.VZDĚLÁVEJTE SE

Teď nemáme na mysli, abyste se zabořili do učebnic, kterým se tak snaživě vyhýbáte.

Pusťte si třeba nějaký zajímavý dokument a rozšiřte si obzory i mimo obor, který studujete.

5.NAUČTE SE NĚCO NOVÉHO

Máte kupu povinností, nechuť se vrhnout na jejich splnění a hlad zároveň? Tak si najděte nějaký chutný recept, který chcete už dlouho ukuchtit a vylepšete své kuchařské dovednosti.

Dostali jste minulé Vánoce kytaru a od té doby se na ní jen práší v rohu místnosti? Teď přišel čas si zabrnkat a konečně se naučit svojí první táborovku.

Tímto článkem vás nechceme nabádat, abyste odkládali důležité povinnosti. Není však od věci přemýšlet nad tím, jak trávíme svůj čas. I když tedy zrovna neděláte to, co byste měli, snažte se ho trávit smysluplně – a vaše prokrastinace bude alespoň v něčem přínosná.

Jak nad to mrškou jménem prokrastinace jednou provždy zvítězit, to se dozvíte v tomto článku.

A dávejte si bacha, jestli vám nedává signál o přicházejícím syndromu vyhoření.

Zdroj: Fast web (upraveno)

Články ze stejné kategorie

A je to tady..První dny v nové práci!

Co teď? Ničeho se nebojte, třikrát se zhluboka nadechněte a vykročte pravou nohou. Začátky jsou stresovým obdobím pro každého. Rozhodně se tedy nemusíte za motýli v břiše stydět.

Progresivní obory

Každý student si klade otázku, kterému oboru se nadále věnovat, aby si zajistil co nejlepší budoucnost. Který obor je tím pravým? Odpověď na tuto otázku však není jednoduchá a jednoznačná.